رفتن به محتوای اصلی
x

ارتباط مصرف ناکافی شش ماده غذایی سالم با افزایش بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر در سطح جهانی

مطالعه‌ای جدید نشان داده‌است که در تمام نقاط جهان،  به ویژه کشورهای با درآمد کمتر،  مصرف ناکافی میوه، سبزیجات، آجیل، حبوبات، ماهی و لبنیات پرچرب  با افزایش بیماری قلبی عروقی و مرگ و میر در بزرگسالان در ارتباط است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه مک مستر کانادا انجام شد، نشان داد که به روش‌های مختلفی از جمله مصرف مقادیر متوسط ​​غلات کامل یا گوشت‌های فرآوری نشده، می توان یک رژیم غذایی سالم داشت.

محققان دانشگاه مک مستر کانادا و همکاران آنها داده های 245000 نفر در 80 کشور را از مطالعات متعدد تحلیل کردند که نتایج آن در مجله قلب اروپا منتشر شد.

پژوهشکده قلب و عروق اصفهان نیز مجری این مطالعه در ایران می باشد. محقق پس از به‌دست آوردن یک الگوی خاص رژیم غذایی، آن را در پنج مطالعه مستقل برای اندازه گیری نتایج سلامتی در افراد با سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و بدون سابقه این بیماری‌ها در مناطق مختلف جهان بررسی کردند.

دکتر نوشین محمدی فرد مسئول تغذیه این پژوهشکده و همکار این مطالعه گفت: الگوهای رژیم‌ غذایی قبلی، از جمله رژیم  غذایی کاهنده فشار خون (DASH)  و رژیم غذایی مدیترانه ای، در رابطه با بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ عمدتا در کشورهای غربی بررسی شده‌اند، که در این کشور‌ها ممکن است مشکل غالب، مصرف بیش از حد برخی غذاها باشد.

در حالیکه الگوی غذایی جدید که تحت عنوان PURE معرفی شده‌است، شاخص خوبی از کشورهای با درآمد بالا، متوسط ​​و پایین نیز هست. علاوه بر جهانی بودن، الگوی رژیم غذایی سالم PURE بیشتر بر روی مصرف غذاهای محفاظت‌کننده از سلامت فرد یا غذاهای کمتر فرآوری شده تأکید دارد.

 این در حالی است که گفته می شود سایر الگوهای غذایی قبلی، ترکیبی از غذاهای مضر، مانند مواد غذایی فرآوری‌شده و فوق‌فرآوری‌شده و غذاها و مواد مغذی مفید برای سلامتی هستند. در سالهای اخیر، توصیه به افزایش مصرف غذاهای محافظ برای پیشگیری از بیماری‌ها بیشتر موررد توجه قرار گرفته است، که احتمالا اهمیت  ویژه‌ای در مناطق کم‌درآمد که با معضل مصرف ناکافی برخی از غذاهای کلیدی مواجه هستند، داشته باشد.

دکتر فهیمه حقیقت دوست متخصص تغذیه این پژوهشکده گفت: به غیر از مقادیر بیشتر میوه، سبزیجات، آجیل و حبوبات، محققان نشان دادند که کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده کلیدی است. مصرف مقادیر متوسط ​​ماهی و لبنیات با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ‌ ومیر مرتبط است. همین نتایج مثبت بر سلامتی را می توان با مصرف متوسط ​​غلات و گوشت به دست آورد (اگر غلات کامل تصفیه نشده و گوشت های فرآوری نشده باشند). الگوی رژیم غذایی سالم PURE مصرف میانگین روزانه مواد غذایی را به این صورت توصیه کرده‌است: میوه ها در 2 تا 3 وعده، سبزیجات در 2 تا 3 وعده، آجیل در 1 وعده و لبنیات در 2 وعده و همچنین 3 تا 4 وعده هفتگی حبوبات و 2 تا 3 وعده هفتگی ماهی. غلات کامل در 1 وعده در روز و گوشت قرمز یا مرغ فرآوری نشده در 1 وعده در روز به عنوان جایگزین های احتمالی در این الگوی غذایی می توانند در نظر گرفته شوند.